Ostatnią recenzją dla TOP for DOG jest recenzja suchej karmy Karma Wataha. Słyszeliście o tej marce? Jeśli nie, to koniecznie przeczytajcie ten post!

W swojej ofercie Wataha posiada przysmaki, karmy suche i mokre dla psów o różnej wielkości i w różnym wieku. Znajdziecie tu produkty dla alergików (monobiałkowe), psów które muszą przyjmować dietę niskotłuszową (karmy light), fanów bezzbożówek i osobników bardziej wybrednych (bogaty wybór smaków). Do testowania otrzymałyśmy opakowanie 12kg suchej karmy dla szczeniaków z łososiem, łupaczem i błękitkiem. Jak można się domyślić, degustatorkami zostały Filly i Boom. Dziewczyny przyjmowały 260g dziennie, co dało nam miesiąc testów (wliczając okres zmiany starego pokarmu na nowy).

**Skład:**
60% łososia, łupacza i błękitka (21% świeżo przygotowanego łososia, 16% suszonego łososia, 11% świeżo przygotowanego błękitka, 10% świeżo przygotowanego łupacza i 2% wywaru z łososia), bataty (14%), ziemniaki, pulpa buraczana , groch, siemię lniane, suplement Omega 3, witaminy i minerały, wywar z warzywny, szparagi (0,2%), glukozamina (170mg/kg), metylosulfonylometan (170mg/kg), siarczan chondroityny (125 mg / kg), nukleotydy, FOS (92 mg / kg), MOS (23 mg / kg).

**Składniki analityczne:**
Białko surowe 28%, Oleje i tłuszcze surowe 14%, Włókno surowe 3%, Popiół surowy 7,5%, Wilgotność 8%, Węglowodany 39,5%, Energia metaboliczna 373 kcal/100g Omega 6 1.1%, Omega 3 3%, Wapń 1.5%, Fosfor 0,9%
Jak widać jest to karma bezzbożowa, z dużą zawartością składników zwierzęcych. Minusem jest brak wyszczególnienia jaka część zwierzęcia została użyta do produkcji posiłku. Czy jest to cała ryba, czy jakaś jej część? Niemniej 60% ryb wygląda na bardzo przyzwoitą ilość. Plusem jest niewielka zawartość grochu (znajduje się on dość daleko na liście składników). Nie jestem fanką roślin strączkowych jako głównego źródła węglowodanów, a poza tym moje psy jakoś niespecjalnie dobrze tolerują ich wysokie ilości. W przypadku tej karmy brzuszki były zadowolone, a żadne dolegliwości żołądkowo-jelitowe nie zostały zaobserwowane.
Zapach karmy jest mięsny, ale nie bardzo rybny. Jedzenie nie zostawia na rękach tłustych śladów, ani żadnego pyłku. Z racji, że karma którą otrzymałyśmy jest dedykowana dla szczeniaków ras małych i średnich, ma odpowiednio małe granulki. Myślę że jest to duży plus szczególnie dla psów kilkumiesięcznych, które są w trakcie wymiany zębów, bądź są na tyle małe, że większe groszki byłyby dla nich wyzwaniem. Ja osobiście bardzo lubię małe granulki, ponieważ świetnie nadają się do nauki, kiedy chcemy nagradzać mało a często.

Koszt worka 12kg to 220zł, czyli bardzo podobnie do wielu innych karm bezzbożowych dostępnych na rynku. Przy zakupie powyżej 100zł dostawa jest gratis.
Podsumowując, karma Wataha przyjęła się u nas bardzo dobrze. Dziewczyny zjadły cały worek ze smakiem, bez jakichkolwiek problemów ze strony układu pokarmowego. Skład wydaje mi się bardzo fajny, dlatego myślę że gdzieś w przyszłości sięgniemy jeszcze po inną wersję smakową, tym razem dla osobników dorosłych.