Higiena psich zębów to temat ważny i bardzo często niestety  zaniedbywany przez właścicieli. 
Wielu osobom wydaje się, że psu po prostu nie trzeba pielęgnować zębów. Warto jednak wiedzieć, że zaniedbanie higieny może doprowadzić do dużo poważniejszych konsekwencji niż tylko nieprzyjemny zapach z pyska czy osad na zębach. Mogą pojawić się bolesne ubytki, ropne zapalenie dziąseł, a nawet paradontoza co w konsekwencji będzie skutkowało wypadaniem zębów. Ponadto przy zaawansowanej chorobie ropne zapalenie może objąć kości żuchwy i szczęki. Chorobotwórcze bakterie mogą też przenieść się wraz ze śliną do organizmu psa powodując choroby serca, nerek czy wątroby. Pies z chorymi zębami będzie odczuwał ból tak samo jak człowiek, może stracić apetyt i chudnąć. Dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie psich zębów oraz okresowe badanie jamy ustnej psa u weterynarza.

Większość z was, zna już nas trochę i wiecie, z naszych stories na instagramie, że Edzio ma problemy z jamą ustną. Za chwile skończy 9 lat i niestety w swoim życiu musiałam oddać go w ręce profesjonalistów kilkukrotnie ponieważ sama nie potrafiłam zapanować nad odkładającym się kamieniem nazębnym u niego. Niestety gdybym kilka lat temu miała tą wiedze co teraz pewnie uniknęła bym większości problemów. Pewnie sobie myślicie ze nie wiadomo co w tej jego paszczy się dzieje, ale spokojnie, jak na swoje 9 lat oprócz ubytku 2 zębów, które stracił przy ostatniej operacji (niestety zaczęło się cos dziać przy dziąsłach) wynik myślę jest bardzo zadowalający.
Stosowałam przeróżne preparaty, płyny do wody, pasty, żele, waciki itd. Wszystko wydawało się naprawdę dobre bo sprawdzały się w przypadku Lolka i Buni aczkolwiek przy edku potrzebowałam czegoś WOW!

Czytałam wiele opinii o paście enzymatycznej ZYMODent od Scanvetu, recenzje były naprawdę świetne i zbierałam się do zakupu pasty gdy na moje drodze wpadła możliwość zgłoszenia się do testów w TOP FOR DOG.

ZymoDent to enzymatyczna pasta do pielęgnacji jamy ustnej i zębów dla psów, kotów oraz innych zwierząt. 


PREPARAT MA W SKŁADZIE SAME NATURALNE SKŁADNIKI:
PEPTYDY MLEKA(LAKTOFERYNA, LAKTOPEROKSYDAZA – KOMPLEKS ENZYMATYCZNY MA ZA ZADANIE ROZPUSZCZAĆ OSAD ORAZ LIKIWIDACJE DROBNOUSTROJÓW), LIZOZYM, SÓL IZOTIOCYJANIANOWA (OKSYDAZA GLUKOZOWA- SKŁADNIKI ODŚWIEŻAJĄ ODDECH ORAZ ZAPOBIEGAJĄ ODKŁADANIU SIĘ KAMIENIA NAZĘBNEGO) , KRZEMIONKA (ŚRODEK ABRAZYJNY – KRZEMIONKA DELIKATNIE I MECHANICZNIE USUWA TO CO NIE POWINNO SIĘ NA ZĘBACH OSADZAĆ NAWET BEZ UŻYCIA SZCZOTECZKI)  , CHELAT CYNKU (POMAGAJĄ W LIKWIDACJI BRZYDKIEGO ZAPACHU Z PYSZCZKA) , SUBSTANCJE POMOCNICZE, AROMAT MIĘSNY.

Firma przedstawia również bardzo dokładny sposób użycia jak również właściwości Pasty Zymodent:

PASTĘ STOSOWAĆ REGULARNIE, RAZ DZIENNIE. MOŻNA UŻYWAĆ DO SZCZOTKOWANIA ZĘBÓW PRZY UŻYCIU DOŁĄCZONEJ DO OPAKOWANIA SZCZOTECZKI – WÓWCZAS SKUTECZNOŚĆ PASTY JEST JESZCZE LEPSZA. JEŚLI SZCZOTKOWANIE JEST NIEMOŻLIWE, WÓWCZAS WYSTARCZY NAŁOŻYĆ PASTĘ NA POWIERZCHNIĘ ZĘBÓW PO OBU STRONACH JAMY USTNEJ, A SPECJALNA KONSYSTENCJA PASTY UMOŻLIWIA DZIAŁANIE SKŁADNIKÓW ENZYMATYCZNYCH I ŁAGODNE OCZYSZCZANIE MECHANICZNE. W RAZIE POTRZEBY PRZED ROZPOCZĘCIEM STOSOWANIA PASTY NALEŻY SKONSULTOWAĆ SIĘ Z LEKARZEM WETERYNARII, GDYŻ MOŻE BYĆ KONIECZNE USUNIĘCIE KAMIENIA NAZĘBNEGO W GABINECIE WETERYNARYJNYM.

Pastę stosuje się w następującej ilości:

Koty i psy <10kg m.c. – 1 porcja
Psy 10-20 kg m.c. –  2 porcje
Psy >20 kg –  3 porcje
Zwierzęta > 100kg – 4 porcje

1 porcja = 1 naciśnięcie pompki dozownika

W razie wątpliwości dotyczących stosowania pasty lub sposobu pielęgnacji jamy ustnej u zwierzęcia należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Właściwości:
OBECNOŚĆ BAKTERII W JAMIE USTNEJ POWODUJE POWSTAWANIE PŁYTKI NAZĘBNEJ, KAMIENIA NAZĘBNEGO, NIEPRZYJEMNEGO ZAPACHU Z JAMY USTNEJ ORAZ STANÓW ZAPALNYCH DZIĄSEŁ. SKŁADNIKI PASTY ZYMODENT SKUTECZNIE OGRANICZAJĄ POPULACJĘ BAKTERII W JAMIE USTNEJ, ROZPUSZCZAJĄ PŁYTKĘ NAZĘBNĄ, OGRANICZAJĄC W TEN SPOSÓB RYZYKO ROZWOJU POWAŻNIEJSZYCH PROBLEMÓW W OBRĘBIE JAMY USTNEJ. PODSTAWĄ DZIAŁANIA PASTY JEST SPECJALISTYCZNY ENZYMATYCZNY KOMPLEKS, WYKAZUJĄCY WIELOKIERUNKOWE DZIAŁANIE. ZAWARTOŚĆ NATURALNIE WYSTĘPUJĄCYCH ENZYMÓW - LAKTOPEROKSYDAZY, LAKTOFERYNY, LIZOZYMU I OKSYDAZY GLUKOZOWEJ UMOŻLIWIA ROZPUSZCZENIE OSADU I LIKWIDACJĘ DROBNOUSTROJÓW, ZNACZNIE OGRANICZAJĄC ICH OBECNOŚĆ W JAMIE USTNEJ. KOMPLEKS ENZYMATYCZNY ZAWARTY W PAŚCIE ZYMODENT PRZYPOMINA KOMBINACJĘ ENZYMÓW OBRONNYCH OBECNYCH W ŚLINIE. POŚREDNIE ZWIĄZKI PROCESÓW PEROKSYDACJI I INNYCH ZACHODZĄCYCH REAKCJI ENZYMATYCZNYCH W OBECNOŚCI SOLI IZOTIOCYJANIANOWEJ WYKAZUJĄ SILNY EFEKT BAKTERIOBÓJCZY. JEDNOCZEŚNIE SKŁADNIKI TE CHRONIĄ SZKLIWO ZAPOBIEGAJĄC ODKŁADANIU SIĘ PŁYTKI NAZĘBNEJ, HAMUJĄ ENZYMY WYTWARZANE PRZEZ STREPTOCOCCUS MUTANS (JEDNA Z BAKTERII TWORZĄCYCH BIOFILM NA POWIERZCHNI ZĘBÓW), LIKWIDUJĄ NIEPRZYJEMNY ZAPACH I POPRAWIAJĄ OGÓLNY STAN HIGIENICZNY JAMY USTNEJ. KOLEJNYM WAŻNYM SKŁADNIKIEM PASTY JEST DELIKATNY ŚRODEK ABRAZYJNY NA BAZIE KRZEMIONKI, KTÓRY ZAPEWNIA ŁAGODNE, MECHANICZNE OCZYSZCZANIE ZĘBÓW, NAWET W PRZYPADKU BRAKU SZCZOTKOWANIA. ISTOTNA JEST TEŻ ZAWARTOŚĆ JONÓW CYNKU, KTÓRY WIĄŻE LOTNE ZWIĄZKI SIARKI ODPOWIEDZIALNE ZA NIEPRZYJEMNY ZAPACH. DODATKOWO DZIAŁA ON SYNERGISTYCZNIE Z ENZYMATYCZNYM SYSTEMEM PEROKSYDAZY JAKO KATALIZATOR WIELU REAKCJI ENZYMATYCZNYCH. WSPOMAGA TAKŻE GOJENIE I REGENERACJĘ DZIĄSEŁ. DZIAŁANIE SKŁADNIKÓW PASTY WZAJEMNIE SIĘ UZUPEŁNIA, ZAPEWNIAJĄC SKUTECZNĄ HIGIENĘ JAMY USTNEJ I ZĘBÓW U ZWIERZĄT.

Pasta jest w formie tubki z dozownikiem-pompką. Do zestawu dołączona jest gumowa szczoteczka na palec do nakładania pasty. Dla nas jest ona odrobinę za duża dlatego tez nakładam pastę bezpośrednio palcem. 

Stosowałam pastę niepełny miesiąc, nie miałam większych problemów z pielęgnacją Cziłkowych mordek ponieważ pastę zaczęli traktować jak smakołyki. Edek ma podtrzymywany efekt po czyszczeniu zębów przez weterynarzy, a nic nowego się nie odkłada co jest naprawdę dużym plusem, nie śmierdzi mu z pyszczka. U Lolka kamień pojawił się na kłach i muszę stwierdzić, że ten osad się zmniejszył! A będę jeszcze próbować podważyć to co zostało na ząbkach bo kilka opinii mówiło że kamień jak już porządnie zmięknie to potrafi odprysnąć.

Pamiętajcie ze pasta Zymodent to nie jest kolejny magiczny środek który od pierwszego użycia usunie kamień nazębny, jest to proces prowadzący do takiego stanu rzeczy, ale potrzebna jest konsekwencja w stosowaniu. Działanie, które przedstawia producent jest w pełni zauważalne, pasta smakuje psiakom czego chcieć więcej.
Profilaktyka w pielęgnacji jamy ustnej jest bardzo ważna a Zymodent od Scanvetu umożliwia te czynność na wysokim poziomie.
Zostaje z Cziłkami przy tej paście na stałe.

Bardzo dziękuje firmie SCANVET za możliwość przetestowania pasty. 
Produkt był testowany w ramach plebiscytu TOP FOR DOG.

Do 15.11.2019r można oddać jeszcze swój głos na swoich faworytów.